Kontakta oss – Årsta gård Kontakta oss – Årsta gård

Kontakta oss

Kontakta oss

Årsta Gårds skola

Rektor
Agnes Serfözö
08-722 16 32
agnes.serfozo@arstagard.se

Helenedals gymnasiesärskola

Rektor
Agnes Serfözö
08-722 16 32
agnes.serfozo@arstagard.se

Pedagogisk samordnare
Marita Utterström
08-722 16 36
helenedal.fritids@arstagard.se

Helenedals gymnasiesärskolas besöksadress:
Katrinebergsbacken 12, 117 61 Stockholm

Boende, korttidsvistelse och daglig verksamhet

Föreståndare
Jessica Cederwall
08-722 16 50
jessica.cederwall@arstagard.se

Korttidsvistelse
Husansvarig Hans & Greta
Pytte Sundman
08-722 16 62
pytte.sundman@arstagard.se

Husansvarig Gråskägg
Jessica Cederwall
08-722 16 50
jessica.cederwall@arstagard.se

Elevhem
Husansvarig Enebo
Marja-Leena Kuusinen
08-722 16 57
marja.leena@arstagard.se

Husansvarig Fågel Fenix
Liza Bjarnhede
08-722 16 55
liza.bjarnhede@arstagard.se

Daglig verksamhet
Platsansvarig Sleipner
Lola Popovska
08-722 16 71
lola.popovska@arstagard.se

Administration

Administrativ chef
Katarina Andersson
08-722 16 03
katarina.andersson@arstagard.se

Ekonomi
Jenny Svalefors
08-722 16 02
jenny.svalefors@arstagard.se

Personal och lön
08-722 16 04
lon@arstagard.se

Vaktmästeri och fastighetsskötsel
Mårten Wästfelt
08-722 16 06
marten.wastfelt@arstagard.se

Pär Heghammar
08-722 16 07
par.heghammar@arstagard.se

Hälsovård

Skolsköterska
Thina Kenthin
08-722 16 08
skolhalsovarden@arstagard.se

Stiftelsen Högtomt

Verkställande ledamot fastighetsstiftelsen
Katarina Andersson
08-722 16 03
katarina.andersson@arstagard.se
Fax 08-722 16 01
Organisationsnummer: 802400-6390

 

Vill du veta mer? Fyll i nedanstående formulär

Alla som är intresserade av att få information för en eventuell placering inom någon av Stiftelsen Årsta Gårds verksamheter är välkomna att maila eller ringa respektive verksamhetsansvarig eller göra en intresseanmälan.

Då vi tagit emot er intresseanmälan kontaktar vi er för att boka ett studiebesök där ni får träffa oss och se vår verksamhet. Är ni sedan intresserade av en placering, då gör ni en formell ansökan till hemkommunens skolförvaltning.


Hitta hit

Stiftelsen Årsta gård

Svärdlångsvägen 16,
120 60 Årsta
Telefon 08-722 16 00
Fax 08-722 16 01
Orgnr: 802017-7427

info@arstagard.se

Jobba här

Är du intresserad av att jobba hos oss? Kul! Hör av dig till oss på 08-722 16 00 eller skicka ett mail till oss på

jobb@arstagard.se

Synpunkter

Det är viktigt för oss att få ta del av synpunkter på våra verksamheter, så att åtgärder kan vidtas snarast möjligt.

Ni kan använda formuläret nedan, ringa eller skriva till oss.

  Ladda ner dokumentet