Kontakta oss – Årsta gård Kontakta oss – Årsta gård

Kontakta oss

Kontakta oss

Stiftelsen Årsta Gård

Verksamhetschef 

Martin von Schoultz

070-676 1650

martin.vonschoultz@arstagard.se

 

Årsta Gårds skola

Rektor
Katarina Hagberg
073-358 9250
katarina.hagberg@arstagard.se

 

Pedagogisk samordnare 
Marita Utterström
073-358 5859
marita.utterstrom@arstagard.se

Specialpedagog
Margareta Still Friman
margareta.still-friman@arstagard.se

 

Helenedals gymnasiesärskola

Rektor
Katarina Hagberg
073-358 9250
katarina.hagberg@arstagard.se

Pedagogisk Samordnare
Åsa Mårud Jöberger
073-358 6501
asa.marud@arstagard.se

Specialpedagog
Margareta Still Friman
margareta.still-friman@arstagard.se

 Helenedals gymnasiesärskolas besöksadress:
Katrinebergsbacken 12, 117 61 Stockholm

Boende, korttidsvistelse och daglig verksamhet

Korttidsvistelse

Husansvarig Hans & Greta och Gråskägg
Marie Jakobsson
073-358 5852
marie
.jakobsson@arstagard.se

Hans & Greta 070-265 9144

Gråskägg 073-358 5854

 

Elevhem

Husansvarig Enebo
Marja-Leena Kuusinen
073-358 5855
marja-leena.kuusinen@arstagard.se

Enebo 073-074 8963

 

Husansvarig Fågel Fenix
Liza Bjarnhede
073-358 5857
liza.bjarnhede@arstagard.se

Fenix 073-077 9423

 

Daglig verksamhet
Platsansvarig Sleipner
Lola Popovska
073-358 5856
lola.popovska@arstagard.se

Administration

Ekonomi
Jenny Svalefors
08-722 16 02
jenny.svalefors@arstagard.se

Personal och lön
Karen Forss

073-358 9257

lon@arstagard.se

Vaktmästeri och fastighetsskötsel

Pär Heghammar
073-358 6789
par.heghammar@arstagard.se

 

Vill du veta mer? Fyll i nedanstående formulär

Alla som är intresserade av att få information för en eventuell placering inom någon av Stiftelsen Årsta Gårds verksamheter är välkomna att maila eller ringa respektive verksamhetsansvarig eller göra en intresseanmälan.

Då vi tagit emot er intresseanmälan kontaktar vi er för att boka ett studiebesök där ni får träffa oss och se vår verksamhet. Är ni sedan intresserade av en placering, då gör ni en formell ansökan till hemkommunens skolförvaltning.


Hitta hit

Stiftelsen Årsta gård

Svärdlångsvägen 16,
120 60 Årsta
Telefon 08-722 16 00
Fax 08-722 16 01
Orgnr: 802017-7427

info@arstagard.se

Jobba här

Är du intresserad av att jobba hos oss? Kul! Hör av dig till oss på 08-722 16 00 eller skicka ett mail till oss på

jobb@arstagard.se

Synpunkter

Det är viktigt för oss att få ta del av synpunkter på våra verksamheter, så att åtgärder kan vidtas snarast möjligt.

Ni kan använda formuläret nedan, ringa eller skriva till oss.

  Ladda ner dokumentet