Kontakta oss – Årsta gård Kontakta oss – Sida 87221600 – Årsta gård

Kontakta oss

Kontakta oss

 

Stiftelsen Årsta Gård

Verksamhetschef
Martin von Schoultz
070-676 1650
martin.vonschoultz@arstagard.se

 

Årsta Gårds grundsärskola

Rektor
Katarina Hagberg
073-358 9250
katarina.hagberg@arstagard.se

Biträdande Rektor
Kristin Asmundsson
073-098 4595
kristin.asmundsson@arstagard.se

Pedagogisk samordnare 
Marita Utterström
073-358 5859
marita.utterstrom@arstagard.se

Specialpedagog
Margareta Still Friman
margareta.still-friman@arstagard.se

 

Årsta Gårds gymnasiesärskola

Rektor
Katarina Hagberg
073-358 9250
katarina.hagberg@arstagard.se

Pedagogisk samordnare
Stella Järvenpää
073-358 6501
stella.jarvenpaa@arstagard.se

Specialpedagog
Margareta Still Friman
margareta.still-friman@arstagard.se

 

Korttidsvistelse

Husansvarig Hans & Greta och Gråskägg
Marie Jakobsson
073-358 5852
marie.jakobsson@arstagard.se

Hans & Greta 070-265 9144

Gråskägg 073-358 5854

 

Elevhem

Husansvarig Enebo
Marja-Leena Kuusinen
073-358 5855
marja-leena.kuusinen@arstagard.se

Enebo 073-074 8963

 

Husansvarig Fågel Fenix
Liza Bjarnhede
073-358 5857
liza.bjarnhede@arstagard.se

Fenix 073-077 9423

 

Daglig verksamhet

Platsansvarig Sleipner
Lola Popovska
073-358 5856
lola.popovska@arstagard.se

 

Administration

Ekonomi
Jenny Svalefors
08-722 16 02
jenny.svalefors@arstagard.se

Personal och lön
Karen Forss
073-358 9257
lon@arstagard.se

 

Vaktmästeri och fastighetsskötsel

Vaktmästare
Pär Heghammar
073-358 6789
par.heghammar@arstagard.se

 

Vill du veta mer?

Du som är intresserad av att få information för en eventuell placering inom någon av Stiftelsen Årsta Gårds verksamheter är välkommen att maila eller ringa respektive verksamhetsansvarig eller göra en intresseanmälan här.

Då vi tagit emot din intresseanmälan kontaktar vi er för att boka ett studiebesök där ni får träffa oss och se vår verksamhet. Är ni sedan intresserade av en placering, då gör ni en formell ansökan till hemkommunens skolförvaltning.


Hitta hit

Stiftelsen Årsta gård

Svärdlångsvägen 16,
120 60 Årsta
Telefon 08-722 16 00
Fax 08-722 16 01
Orgnr: 802017-7427

info@arstagard.se

Jobba här

Är du intresserad av att jobba hos oss? Kul! Hör av dig till oss på 08-722 16 00 eller skicka ett mail till oss på

jobb@arstagard.se

Synpunkter

Det är viktigt för oss att få ta del av synpunkter på våra verksamheter, så att åtgärder kan vidtas snarast möjligt.

Hör av dig till oss på 08-722 16 00 eller på info@arstagard.se